החברה כיום שבויה תחת המיתוס לפיו סם הקנאביס הוא סם שאינו מזיק ושלא ניתן להתמכר אליו. לא כמו סוגי סמים אחרים, הוא נתפס כ"סם קל" שלא רק שאינו גורם לנזק פיזי או רגשי הוא גם טוב לבריאות. כמובן שתפיסות אלה רחוקות מאד מן האמת ואת זה כל אדם שמתמודד באופן פעיל עם התמכרות יוכל לומר לכם. ועדיין, מדובר בשיח דומיננטי שנתמך גם בדיון המתמשך על לגליזציה והסיקור התקשורתי החיובי לקנאביס, כמו גם ההתפתחויות הרפואיות הנוגעות לקנאביס. כל אלה מתעלמים מהסכנות וההשלכות הקשות של שימוש מוגבר בקנאביס ומהנזק ששימוש זה יוצר בחייהם של רבים.

על התמכרות לקנאביס ועל גמילה מקנאביס

כאמור, הנפגעות והנפגעים העיקריים משיח לא אחראי זה הם כמובן האנשים שמתמכרים לקנאביס. מדובר באנשים שרבים מהם חיו חיים נורמטיביים לחלוטין וההתמכרות לסם שישבה את חייהם, השתלטה עליהם וגונבת חלקים הולכים וגדלים מחייהם: ההתמכרות פוגעת בבריאות הפיזית, הנפשית, במערכות היחסים הקרובות, במצב הכלכלי ויכולת להתפרנס וביכולת לתפקד באופן יומיומי. לפגיעות שכאלה משמעויות קשות והן יכולות להוביל לדיכאון, לחרדה, לעתים אף להתקפים פסיכוטיים, לבידוד חברתי ועוד.  

במצב של התמכרות לקנאביס היכולת של האדם המכור להשיב לעצמו את חייו בחזרה עוברת דרך גמילה מקנאביס. הגמילה דורשת להעמיק בדפוסים שמשמרים את ההתמכרות, להתבונן בהם, להבין אותם ולהסכים ללמוד לשנות אותם. זהו תהליך ארוך ומורכב שמאפשר לשבור את דפוסי ההתמכרות ולהתקדם לעבר שיקום.

הסימנים חכך שכדאי לחשוב על גמילה מקנאביס

את/ה קורא/ת את המילים האלה ושואל/ת את עצמך אם את/ה מכור/ה? אלה הסימנים שכדאי להיות ערים לגביהם: כשהחיים הופכים להיות "סביב העישון"; כשהרצון והצורך לעשן יהיה תמיד גבוה יותר בסדר העדיפויות מכל דבר אחר שאת'ה אוהב/ת לעשות; כשהסם הופך לרשת ביטחון ומתחזקת ההרגשת שלא ניתן לעשות כלום בלעדיו. את/ה חש/ה הזדהות עם אחד או יותר מהמשפטים הללו? אם כן, כדאי שתיגש/י לייעוץ אצל איש מקצוע.  

אפשר להיגמל מקנאביס

השיטות לגמילה מקנאביס הן רבות ומגוונות. לעתים, בתהליך גמילה, במרכז גמילה כמו מרכז גולד, ראשוני ישולבו כמה שיטות במקביל שכוללות גם טיפול אישי-התנהגותי שמטרתו לזהות את הדפוסים שמנהלים את ההתמכרות וללמוד כיצד לעבוד איתם ולשנות אותם, טיפול במסגרת קבוצת תמיכה שכוללת מספר אנשים שמתמודדים עם התמכרות ומנחה, זאת לצד טיפול תרופתי ופסיכיאטרי במקרה הצורך. כל השיטות הללו מוכחות מדעית כאפקטיביות ומועילות. אם זיהית בעיה ואת/ה חש פתוח לשינוי זה הזמן לקבל עזרה ולהשיב לעצמך את חייך.